četrtek, 25. april 2013

Globalizacija

Vir: www.cro-eu.net
Preberi si besedilo na tej povezavi o globalizaciji. Kaj vse obsega globalizacija, lahko preberete v tej publikaciji. Velikokrat slišimo tudi za globalno neenakost. Več o globalni neenakosti, lahko prebereš tukaj.
a) Razmisli in zapiši, kako ti kot mlad človek doživljaš globalizacijo. Svoj odgovor utemelji.
b)  Preberi besedilo o globalni neenakosti. Utemelji, kje in kako je ta najbolj vidna. Dodaj svoj primer iz domačega-slovenskega okolja.



13 komentarjev:

  1. Globalizacijo si jaz predstavljam kot razliko med državami oziroma vero ljudmi. Ljudje smo različni in tako so tudi naše države. Po vsem svetu smo drugače razviti. Nekateri manj, nekateri več. Pomembno je kje se rodimo saj vsakega na vseh straneh našega planeta čaka svoja usoda. Pa naj je to revščina in lakota ali bogastvo ter razkošnost....
    Kaja

    OdgovoriIzbriši
  2. Globalizacija se dogaja na svetu.Ljudje smo različnih ver.Globalizacija je gibanje ljudi,znanja,idej,dobrin in denarja.To vodi k politični,gospodarski,kulturni in družbeni soodvisnosti sveta.
    Matej

    OdgovoriIzbriši
  3. Za mene globalizaciji pomeni neenakost, razlika med stvarmi. Globalizacija bi lahko bila tudi v šoli, saj se ljudje razlikujemo. Včasih te tudi prijatelji izločijo iz družbe. Iz vsakdanjega življenja pa je globalizacija v vladi, saj imajo vsega preveč, nekateri ljudje pa se morajo boriti za malo denarja.

    OdgovoriIzbriši
  4. Človek v vsakdanjem življenju doživlja globalizacijo kot nekaj koristnega. Vendar je res priložnost, da zaživimo v sodobnem svetu? Nam vse te materialne stvari res prinašajo nekaj koristnega? Za nas mlade je to vprašanje težko, saj si dandanes težko predstavljamo življenje brez računalnikov, mobilnih telefonov ipd. Potem imamo tukaj še razne filme in video igre, v katerih je veliko nasilja. Je vse to res tako koristno? Seveda imata računalnik in splet tudi pozitivne stvari, saj nam omogočata izobraževanje in dostop do koristnih informacij.
    Slovenija spada med razvite države sveta. Najslabše razvite so države osrednje Afrike. Ljudje so neizobraženi, posledično tudi brez služb in lačni.

    OdgovoriIzbriši
  5. V današnjem svetu ni pravičnih globalnih razdelitev sveta. Vse to je vidno po vsem svetu. S tem problemom oz. s to nepravičnostjo se soočajo najrevnejše države in tudi najbogatejše. Zmeraj so obstajale razlike v svetu in med državami ter tudi bodo. Srce me boli, kadar vidim na cesti berača, ki nima niti za kruh; na drugi strani ceste pa je ženska, ki je ravnokar zavrgla hrano, ki ji mogoče ni bila preveč všeč. S takšnimi prizori se srečujemo vedno pogosteje. Ali je to pravično urejen svet? Menim, da je globalna neenakost problem politike. Svet ne bo nikoli politično, gospodarsko in kulturno enak. Menim pa, da bi mogoče to lahko kako rešili ali vsaj olajšali nekatere zadeve. vendar v današnji Sloveniji, s takšno raztreseno in neenotno politiko še to dolgo ne bo mogoče. Do takrat pa se lahko zamislimo malo ljudje in pomagamo vsem, ki so v stiski. Zavedajmo se, da ljudje potrebujejo našo pomoč, pomagajmo sosedu, prijateljem, sorodnikom, skratka vsem, ki so v stiski, saj lahko vsakdor ostane čez noč brez vsega. Delimo dokler imamo in se tolažimo s tem, da ko mi ne bomo več imeli, bo nam pomagal kdo drug.

    OdgovoriIzbriši
  6. Za mene globalizacija pomeni razlikovanje med ljudmi(rase, vere), med državami in nasplošno razlikovanje med stvarmi. V svetu imajo nekateri veliko denarja in ga redko dajo drugim, nekateri ljudje pa nimajo niti za hrano in osnovne življenjske potrebščine. V Sloveniji sploh ni tako hudo kot drugod po svetu, najhuje je v Afriki, kjer je veliko lačnih, revnih in neizobraženih ljudi. Ljudje si moramo med seboj pomagati in bo svet boljši.
    Denis

    OdgovoriIzbriši
  7. Globalizacija je danes vidna skoraj po vsem svetu. Nekatere države so zelo bogate in razvite, druge pa so revni, nerazvite in ljudje v njih komaj preživijo. Mi lahko dobimo vse kar hočemo, eni pa nimajo niti za kruh. Države bi si med seboj lahko pomagale, da bi bile vsaj približno enako bogate in razvite. Ljudje bi si med seboj morali pomagati, saj bi potem bilo življenje boljše. Če nekomu pomagamo pa lahko upamo, da bo obveljal pregovor " dobro se z dobrim vrača". V Sloveniji globalizacija ni tako vodna, saj so vsi kraji skoraj enako razviti. Mitja Božič 9.b

    OdgovoriIzbriši
  8. globalizacijo si predstavljam kot "projekt" s katerim želijo poenotit svet. želijo, da bi vsa Zemlja bila na kulturnih, tehnoloških, zakonodajnih, gospodarskih... dogajanjih enaka ali vsaj podobna. to se meni osebno ne zdi v redu. mislim, da na svetu mora biti raznolikost. saj tudi ljudje smo različni, in ne bo zanimivo, če bo vse enako.

    OdgovoriIzbriši
  9. Po vsem svetu se danes razvija globalizacija, kar je zelo koristno. Ljudje se tudi zelo razlikujejo v načinu življenja. S tem problemom - globalizacijo se soočajo revne in bogate države. Nekateri ljudje so lačni, nimajo zaposlitve, saj so neizobraženi. Ljudje, ki pa imajo veliko vsega, želijo še več, nekateri pa nimajo niti za kruh.

    OdgovoriIzbriši
  10. Mislim, da je globalizacija nekaj zelo dobrega, ker se tako svet razvija. Ampak trenutno se vse države ne razvijajo enako. Ene države so bogate, druge pa so revne, ta razlika pa ni samo med državami tudi znotraj države so take razlike. Ljudje so različni in imajo različne kulture, samo to ne pomeni, da za jih ni dobra globalizacija, saj se vsak hoče razvijati. Medtem ko pa se vsaka država turdi, da bi postala bolj razvita naj ne pozabi na svojo lastno kulturo. Sara Kurbus

    OdgovoriIzbriši
  11. Globalizaciji zame pomeni nekakšna neenakost, neka razlika. Naprimer revščina na eni strani, bogastvo na drugi strani. Lahko govorimo o globalizaciji med prijatelji, sošolci, ki jih velikokrat izločamo iz družbe zaradi teh ali drugih razloga. V vsakdanje življenju pa imamo ljudje tudi različne kulture in zato smo si tudi različni.

    OdgovoriIzbriši
  12. Globalizacija je zame nekakša neenakost, nekaj različne kaj se dogaja po svetu. Nekateri ljudje so bogati, revnim ljudem bi uzeli vse vstram da bi oni dobili kaj bi hodteli, revni pa komaj da preživijo. Res je da se vsak lovek hoče razvijati in eli biti napredem, ampak lahko bi se vsak malo zamislil nad tem. Tudi država bi morala naredtit nekaj nad tem. Ljudje imamo po svetu tudi različne kulture in običaje in se že po tem ne moremo biti enaki. Nina

    OdgovoriIzbriši